See fuiō on Wiktionary
{
"descendants": [
{
"lang": "Latin",
"lang_code": "la"
},
{
"lang": "Oscan",
"lang_code": "osc",
"roman": "fiiet",
"word": "𐌚𐌉𐌉𐌄𐌕"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "unknown",
"lang_code": "xum",
"roman": "fuia",
"word": "𐌚𐌖𐌉𐌀"
},
{
"lang": "unknown",
"lang_code": "xum",
"roman": "fuiest",
"word": "𐌚𐌖𐌉𐌄𐌔𐌕"
},
{
"lang": "unknown",
"lang_code": "xum",
"roman": "fitos",
"word": "𐌚𐌉𐌕𐌏𐌔"
}
],
"lang": "Umbrian",
"lang_code": "xum"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "itc-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "*bʰuH-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "itc-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "*bʰuHyéti"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *bʰuHyéti",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From earlier *ɸūjō or *ɸwījō, from Proto-Indo-European *bʰuHyéti, from *bʰuH- (“to grow, become, come into being, appear”).",
"forms": [
{
"form": "fuiō first-singular present indicative",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "conjugation-3",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "itc-conj-3rd",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fuiō",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"passive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fuies",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fuiet",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fuiomos",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"passive",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fuietes",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fuiont",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fuiām",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fuiās",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fuiād",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fuiāmos",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"passive",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fuiātes",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fuiānd",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fefuai",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fefuistai?",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fefuei",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fefume?",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "fefue",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fefuēri",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fuie",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "2nd + 3rd sing.",
"source": "inflection",
"tags": [
"future",
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"future",
"imperative"
]
},
{
"form": "fuients",
"source": "inflection",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"tu-derivative"
]
},
{
"form": "fuiezi",
"source": "inflection",
"tags": [
"s-derivative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "itc-pro",
"2": "verb",
"gloss": "first-singular present indicative",
"head": "",
"head2": "",
"head3": "",
"head4": ""
},
"expansion": "*fuiō first-singular present indicative",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fui",
"2": "fefu",
"3": "fui",
"type": "nopass"
},
"name": "itc-conj-3rd"
},
{
"args": {
"aor_indc_1pl": "",
"aor_indc_1sg": "",
"aor_indc_2pl": "",
"aor_indc_2sg": "",
"aor_indc_3pl": "",
"aor_indc_3sg": "",
"desc": "third conjugation",
"futr_actv_impr_2sg": "*fuietōd",
"past_pasv_ptcp": "*fuios",
"perf_indc_1pl": "*fefume?",
"perf_indc_1sg": "*fefuai",
"perf_indc_2pl": "*fefue",
"perf_indc_2sg": "*fefuistai?",
"perf_indc_3pl": "*fefuēri",
"perf_indc_3sg": "*fefuei",
"pres_actv_impr_2pl": "*fuiete",
"pres_actv_impr_2sg": "*fuie",
"pres_actv_indc_1pl": "*fuiomos",
"pres_actv_indc_1sg": "*fuiō",
"pres_actv_indc_2pl": "*fuietes",
"pres_actv_indc_2sg": "*fuies",
"pres_actv_indc_3pl": "*fuiont",
"pres_actv_indc_3sg": "*fuiet",
"pres_actv_ptcp": "*fuients",
"pres_actv_subj_1pl": "*fuiāmos",
"pres_actv_subj_1sg": "*fuiām",
"pres_actv_subj_2pl": "*fuiātes",
"pres_actv_subj_2sg": "*fuiās",
"pres_actv_subj_3pl": "*fuiānd",
"pres_actv_subj_3sg": "*fuiād",
"pres_pasv_impr_2sg": "*fuiezo",
"pres_pasv_indc_1pl": "*fuiomor",
"pres_pasv_indc_1sg": "*fuiōr",
"pres_pasv_indc_2pl": "*fuiem(e?)n(ai?)",
"pres_pasv_indc_2sg": "*fuiezo",
"pres_pasv_indc_3pl": "*fuiontor",
"pres_pasv_indc_3sg": "*fuietor",
"pres_pasv_subj_1pl": "*fuiāmor",
"pres_pasv_subj_1sg": "*fuiār",
"pres_pasv_subj_2pl": "*fuiām(e?)n(ai?)",
"pres_pasv_subj_2sg": "*fuiāzo",
"pres_pasv_subj_3pl": "*fuiāntor",
"pres_pasv_subj_3sg": "*fuiātor",
"s_vn": "*fuiezi",
"tu_vn": "*fuium",
"type": "nopass"
},
"name": "itc-conj-base"
},
{
"args": {
"aor_indc_1pl": "",
"aor_indc_1sg": "",
"aor_indc_2pl": "",
"aor_indc_2sg": "",
"aor_indc_3pl": "",
"aor_indc_3sg": "",
"desc": "third conjugation",
"perf_indc_1pl": "*fefume?",
"perf_indc_1sg": "*fefuai",
"perf_indc_2pl": "*fefue",
"perf_indc_2sg": "*fefuistai?",
"perf_indc_3pl": "*fefuēri",
"perf_indc_3sg": "*fefuei",
"pres_actv_impr_1sg": "*fuie",
"pres_actv_indc_1pl": "*fuiomos",
"pres_actv_indc_1sg": "*fuiō",
"pres_actv_indc_2pl": "*fuietes",
"pres_actv_indc_2sg": "*fuies",
"pres_actv_indc_3pl": "*fuiont",
"pres_actv_indc_3sg": "*fuiet",
"pres_actv_ptcp": "*fuients",
"pres_actv_subj_1pl": "*fuiāmos",
"pres_actv_subj_1sg": "*fuiām",
"pres_actv_subj_2pl": "*fuiātes",
"pres_actv_subj_2sg": "*fuiās",
"pres_actv_subj_3pl": "*fuiānd",
"pres_actv_subj_3sg": "*fuiād",
"s_vn": "*fuiezi"
},
"name": "itc-conj-base/core"
}
],
"lang": "Proto-Italic",
"lang_code": "itc-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Italic/fuiō",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Italic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to become"
],
"id": "en-fuiō-itc-pro-verb-rV000xq8",
"links": [
[
"become",
"become"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "fuiō"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Latin",
"lang_code": "la"
},
{
"lang": "Oscan",
"lang_code": "osc",
"roman": "fiiet",
"word": "𐌚𐌉𐌉𐌄𐌕"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "unknown",
"lang_code": "xum",
"roman": "fuia",
"word": "𐌚𐌖𐌉𐌀"
},
{
"lang": "unknown",
"lang_code": "xum",
"roman": "fuiest",
"word": "𐌚𐌖𐌉𐌄𐌔𐌕"
},
{
"lang": "unknown",
"lang_code": "xum",
"roman": "fitos",
"word": "𐌚𐌉𐌕𐌏𐌔"
}
],
"lang": "Umbrian",
"lang_code": "xum"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "itc-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "*bʰuH-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "itc-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "*bʰuHyéti"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *bʰuHyéti",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From earlier *ɸūjō or *ɸwījō, from Proto-Indo-European *bʰuHyéti, from *bʰuH- (“to grow, become, come into being, appear”).",
"forms": [
{
"form": "fuiō first-singular present indicative",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "conjugation-3",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "itc-conj-3rd",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fuiō",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"passive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fuies",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fuiet",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fuiomos",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"passive",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fuietes",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fuiont",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fuiām",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fuiās",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fuiād",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fuiāmos",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"passive",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fuiātes",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fuiānd",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fefuai",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "fefuistai?",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fefuei",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fefume?",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "fefue",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fefuēri",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fuie",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "2nd + 3rd sing.",
"source": "inflection",
"tags": [
"future",
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"future",
"imperative"
]
},
{
"form": "fuients",
"source": "inflection",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"tu-derivative"
]
},
{
"form": "fuiezi",
"source": "inflection",
"tags": [
"s-derivative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "itc-pro",
"2": "verb",
"gloss": "first-singular present indicative",
"head": "",
"head2": "",
"head3": "",
"head4": ""
},
"expansion": "*fuiō first-singular present indicative",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fui",
"2": "fefu",
"3": "fui",
"type": "nopass"
},
"name": "itc-conj-3rd"
},
{
"args": {
"aor_indc_1pl": "",
"aor_indc_1sg": "",
"aor_indc_2pl": "",
"aor_indc_2sg": "",
"aor_indc_3pl": "",
"aor_indc_3sg": "",
"desc": "third conjugation",
"futr_actv_impr_2sg": "*fuietōd",
"past_pasv_ptcp": "*fuios",
"perf_indc_1pl": "*fefume?",
"perf_indc_1sg": "*fefuai",
"perf_indc_2pl": "*fefue",
"perf_indc_2sg": "*fefuistai?",
"perf_indc_3pl": "*fefuēri",
"perf_indc_3sg": "*fefuei",
"pres_actv_impr_2pl": "*fuiete",
"pres_actv_impr_2sg": "*fuie",
"pres_actv_indc_1pl": "*fuiomos",
"pres_actv_indc_1sg": "*fuiō",
"pres_actv_indc_2pl": "*fuietes",
"pres_actv_indc_2sg": "*fuies",
"pres_actv_indc_3pl": "*fuiont",
"pres_actv_indc_3sg": "*fuiet",
"pres_actv_ptcp": "*fuients",
"pres_actv_subj_1pl": "*fuiāmos",
"pres_actv_subj_1sg": "*fuiām",
"pres_actv_subj_2pl": "*fuiātes",
"pres_actv_subj_2sg": "*fuiās",
"pres_actv_subj_3pl": "*fuiānd",
"pres_actv_subj_3sg": "*fuiād",
"pres_pasv_impr_2sg": "*fuiezo",
"pres_pasv_indc_1pl": "*fuiomor",
"pres_pasv_indc_1sg": "*fuiōr",
"pres_pasv_indc_2pl": "*fuiem(e?)n(ai?)",
"pres_pasv_indc_2sg": "*fuiezo",
"pres_pasv_indc_3pl": "*fuiontor",
"pres_pasv_indc_3sg": "*fuietor",
"pres_pasv_subj_1pl": "*fuiāmor",
"pres_pasv_subj_1sg": "*fuiār",
"pres_pasv_subj_2pl": "*fuiām(e?)n(ai?)",
"pres_pasv_subj_2sg": "*fuiāzo",
"pres_pasv_subj_3pl": "*fuiāntor",
"pres_pasv_subj_3sg": "*fuiātor",
"s_vn": "*fuiezi",
"tu_vn": "*fuium",
"type": "nopass"
},
"name": "itc-conj-base"
},
{
"args": {
"aor_indc_1pl": "",
"aor_indc_1sg": "",
"aor_indc_2pl": "",
"aor_indc_2sg": "",
"aor_indc_3pl": "",
"aor_indc_3sg": "",
"desc": "third conjugation",
"perf_indc_1pl": "*fefume?",
"perf_indc_1sg": "*fefuai",
"perf_indc_2pl": "*fefue",
"perf_indc_2sg": "*fefuistai?",
"perf_indc_3pl": "*fefuēri",
"perf_indc_3sg": "*fefuei",
"pres_actv_impr_1sg": "*fuie",
"pres_actv_indc_1pl": "*fuiomos",
"pres_actv_indc_1sg": "*fuiō",
"pres_actv_indc_2pl": "*fuietes",
"pres_actv_indc_2sg": "*fuies",
"pres_actv_indc_3pl": "*fuiont",
"pres_actv_indc_3sg": "*fuiet",
"pres_actv_ptcp": "*fuients",
"pres_actv_subj_1pl": "*fuiāmos",
"pres_actv_subj_1sg": "*fuiām",
"pres_actv_subj_2pl": "*fuiātes",
"pres_actv_subj_2sg": "*fuiās",
"pres_actv_subj_3pl": "*fuiānd",
"pres_actv_subj_3sg": "*fuiād",
"s_vn": "*fuiezi"
},
"name": "itc-conj-base/core"
}
],
"lang": "Proto-Italic",
"lang_code": "itc-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Italic/fuiō",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Italic defective verbs",
"Proto-Italic entries with incorrect language header",
"Proto-Italic lemmas",
"Proto-Italic terms derived from Proto-Indo-European",
"Proto-Italic terms derived from the Proto-Indo-European root *bʰuH-",
"Proto-Italic terms inherited from Proto-Indo-European",
"Proto-Italic third conjugation verbs",
"Proto-Italic verbs"
],
"glosses": [
"to become"
],
"links": [
[
"become",
"become"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "fuiō"
}
Download raw JSONL data for fuiō meaning in All languages combined (9.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.